Noć knjige i u našoj knjižnici PDF Ispis

Povodom „Noći knjige“, u našoj je knjižnici postavljena izložba učeničkih radova koji su sudjelovali u natječaju „Koji si ti lik?“. Učenici i učenice pisali su i crtali o svojim omiljenim likovima iz bajki, basni, romana, priča ili stripa. Dođite i razgledajte radove vaših marljivih prijatelja i prijateljica.

„Noć knjige“ organizira se kako bi se dao kreativan poticaj čitanju i promociji knjige. Priliku za to pružili su “Svjetski dan knjige i autorskih prava”, 23. travnja, te “Dan hrvatske knjige”, 22. travnja. Manifestacija „Noć knjige“ odvijat će se kroz niz programa u knjižnicama i knjižarama širom Hrvatske u utorak, 23. travnja 2019. Na sam dan, 23. travnja posjetite Gradsku knjižnicu u Velikoj Gorici i sudjelujte u nizu zanimljivih događaja.

U kazalištu PDF Ispis

Naši su osmaši u petak, 12. travnja, posjetili kazalište KNAP i Centar kulture na Peščenici gdje su pogledali predstavu „Kod kuće je najgore“. Neki su učenici prethodno pročitali istoimenu lektiru, a neke lektira tek čeka pa je predstava poslužila kao odlična motivacija za čitanje.

Avanture svakodnevnoga života predstavili su nam glumica Dunja Fajdić u ulozi Najbolje supruge na svijetu i glumac Marko Hergešić u ulozi Ephraima Kishona.

Svakodnevne pustolovine prikazale su traganje za dudom, poseban odnos s perilicom rublja, odlazak na godišnji odmor, kupovinu novoga stola, pritom otkrivajući naše slabosti i mane stapajući se s hrvatskom stvarnošću. Predstava nas je zaista nasmijala i odlično smo se zabavili u petak navečer. Zaključak je vrlo jednostavan: „Kod kuće ipak nije najgore!“

Antonija Vađić, prof.

Teatar Tirena u našoj školi PDF Ispis

Pokušavajući izgraditi most između škole i kazališne umjetnosti pozvali smo u goste Teatar Tirenu. Teatar Tirena izvodi autorske predstave koje obrađuju aktualne probleme djece i mladih. U utorak, 16. travnja 2019. u našoj sportskoj dvorani, učenici i učenice sedmih i osmih razreda, imali su mogućnost pogledati njihovu predstavu #generacija. Predstava govori o utjecaju tehnologija na odrastanje te kvalitetu i stil života. Danas je gotovo uobičajeno, da su svi, već skoro od rođenja, „izloženi promociji“ na internetu i „igraju“ glavne uloge u virtualnom svijetu. Naime, danas izgleda normalno voditi svoj društveni život na internetu odnosno na društvenim mrežama. Predstava prati život djevojčice Iskre koja većinu svog vremena provodi na internetu. Predstava #generacija promatra stvarnost u kojoj se ljudi sve više uživo udaljuju jedni od drugih, a vode svoj društveni život preko interneta i pokušava odgovoriti na pitanje, kako se danas nositi s emocijama u svijetu s bezbroj internet mogućnosti i sve manje dodira s fizičkom stvarnošću. Učenici i učenice su s velikim interesom i zadovoljstvom pogledali predstavu koja ih je, nadamo se, potakla na promišljanje o korištenju i utjecaju novih tehnologija na njihov društveni i emocionalni život.

Mala umjetnica velikog dara… PDF Ispis

Travanjske šale

Po gradu lete šale,
velike i male.

Šale te nigdje ne staju,
krave predu,
a konji laju.

Političari su u cirkus odjurili smjesta,
a klaunovi zauzeli njihova mjesta.

Krtice iz zemlje izlaze van,
a vrapci idu na zimski san.

Djeca u školi ništa ne uče,

jer učiteljica samo muče.

Svi su se pitali što je to bilo,
a travanj se s njima samo našalio.
Bruna Ćatipović, učenica 4. d razreda

Knjižničarka: Što te inspiriralo da napišeš ovu pjesmu?
Bruna: Ja jako volim pisati i čitati. Učiteljica nam je dala zadatak da napišemo nešto o 1. aprilu, a ja sam odlučila napisati pjesmu. Pišem pjesme, sastavke, crtam.
Knjižničarka: I crtaš?
Bruna: Da, i crtam. Mnogi moji radovi su poslani na izložbe.
Možemo sa sigurnošću reći da je Bruna prava umjetnica. Sve njezine radove mama brižno čuva u jednoj kutiji.
Knjižničarka: Mora li biti mir i tišina dok stvaraš?
Bruna: Ne mora, jer to je sve u mojoj glavi, a ne izvan nje. Mogu pisati i kad je bučno.
Knjižničarka: Kako se osjećaš dok pišeš?
Bruna: Sretna sam, to me zabavlja i opušta, jednostavno volim pisati!

Bruna inspiraciju nalazi u svemu i svačemu, piše danima i noćima, a na ponos je svojoj učiteljici Jadranki Jelisavac koja ju stalno potiče i bodri u njezinim umjetničkim vodama.

„Šuma Hribarova – naša bajka“ PDF Ispis

Uoči obilježavanja 18. travnja, rođendana naše najpoznatije spisateljice bajki za djecu Ivane Brlić – Mažuranić, učenici 4.a i 4.d razreda pripremili su izložbu „Šuma Hribarova – naša bajka“. Izložba je postavljene u Domu kulture - Područnoj knjižnici Galženica od 8.4. do 15.4.2019. Dio je velikog projekta „U školi čitamo mi, s ljubavlju Brlićku svi!“ gdje su aktivno sudjelovali, uz učenike i učiteljice, i roditelji, bake i djedovi. Izložba je bila crno – bijeli prikaz prošlosti i najzanimljivijih detalja Ivanina života te dijelova njenih bajki. Likovni radovi akvarelom su prikazali redoslijed događaja „Šume Striborove“, a u crtežima su učenici i sebe prikazali kao jednog od likova iste bajke ističući njihove osobine. Portret naše slavne spisateljice, središnji rad izložbe, prikazan je ugljenom i kredom.

Vjerujem da smo bar nekog od posjetitelja izložbe potakli da uzme u ruke knjigu Ivane Brlić – Mažuranić i pročita neku njezinu bajku, esej ili dnevnik.
I tako… do nekog novog projekta, do novog izazova i inspiracije:“ Draga Ivana, sretan ti rođendan!“

Vesna Stipić, mag.prim.educ.