Slušamo i ilustriramo Pinokija PDF Ispis

Kako je majstor Trešnjić pronašao komad drva koje je plakalo i smijalo se poput djeteta… Učenicima i učenicama boravka 2. b i 2. d razreda knjižničarke su čitale Pinokija Carla Collodija. Carlo Collodi talijanski je pisac koji je napisao još djela, no nijedno njegovo djelo nije bilo toliko popularno i nije postiglo toliki uspjeh kao Pinokio. Pinokio je jedan od najpopularnijih i najpoznatijih svjetskih romana za djecu. Dok su slušali priču o Pinokiju, možda najljepšu priču o dobru i zlu, koja propitkuje hrabrost, privrženost, iskrenost, odnosno osobne kvalitete koje mora imati jedan dječak ili svaki čovjek, učenici i učenice ilustrirali su zamišljene prizore. Nastali su izvanredni crteži koje su knjižničarke izložbom povezale u priču i postavile u predvorju škole. Naslovni lik Pinokija nacrtala nam je Ela Lasić, učenica 6. f razreda.

Pinokio je postao i glavni lik mnogih crtanih i animiranih filmova, stoga su učenici i učenice, po završetku čitanja kad Pinokio, nakon mnoštva smiješnih, tužnih i poučnih situacija i zavrzlama, napokon prestaje biti lutak i postaje dječak, pogledali u knjižnici animirani film Pinokio redatelja Bena Sharpsteena.

Posjet Malog čitateljskog kluba Područnoj knjižnici Galženica PDF Ispis

U srijedu, 5. lipnja 2019., Mali čitatelji 2. b razreda posjetili su Područnu knjižnicu Galženica u pratnji knjižničarke Monike Meštrović i učiteljice Rosane Vađon. Upoznali su se s fondom i pravilima posudbe gradske knjižnice i razlikama u odnosu na školsku knjižnicu. Imali su sat Čitateljskog kluba u novom prostoru. Razgledali su knjige primjerene za njihovu dob kojih ima mnogo. Svatko je odabrao jednu knjigu, pročitao je, zapisao najvažnije informacije i ilustrirao nešto iz odabrane knjige. Nakon odrađenog „posla“ slijedio je zasluženi odmor. Zajedno s učiteljicom Rosanom igrali su se u obližnjem parku. Veselimo se druženju i posjetima sljedeće školske godine.

Sijač sreće PDF Ispis

U srijedu, 15. svibnja, u našoj je školskoj knjižnici gostovao profesionalni glumac Dubravko Sidor. Najviše je glumio u kazalištu, a dugo je godina bio i spiker na hrvatskom radiju i televiziji. Jedan je od osnivača kazališta Svarog, a danas najviše uživa u samostalnim izvedbama kojima uveseljava djecu u školama širom Hrvatske. Prema tekstu Božidara Prosenjaka, učenicama i učenicima četvrtih razreda, izveo je monodramu Sijač sreće. Svojom je izvedbom i izvanrednom interakcijom s publikom knjižnicu ispunio cikom i vriskom oduševljenja! Jedva čekamo naš sljedeći susret!

Pišem ti pismo… PDF Ispis

Pišem ti pismo…natječaj je Gradske knjižnice Velika Gorica i Hrvatske pošte koji se raspisuje svake godine povodom Svjetskog dana pisanja pisama. Natječajem se želi podsjetiti na pomalo zaboravljenu vještinu pisanja pisama i potaknuti razvijanje pismenosti. Ovogodišnji natječaj bio je na temu glazbe i to povodom 130. obljetnice rođenja Franje pl. Lučića, skladatelja i glazbenog pedagoga, župana Plemenite općine Turopolje, rodom iz sela Kuče. On je kao turopoljski župan potaknuo osnivanje brojnih knjižnica i čitaonica diljem Turopolja, a Hrvatskoj i svijetu ostavio niz autorskih skladbi i umjetničkih glazbenih obrada tradicionalnih napjeva.

Učenici 8. d razreda naše škole, u suradnji s profesoricom hrvatskoga jezika Katom Jurkić i knjižničarkom Željkom Markus-Greč, uključili su se u natječaj. Svi su učenici marljivo pisali pisma, a profesorica i knjižničarka izdvojile su najuspješnija. Bila su to pisma Antonija Bradića, Sare Katulić, Erike Matković i Dorijana Zlodija. Učenik Antonio Bradić svojim je pismom osvojio srca prosudbenog povjerenstva i 1. nagradu u kategoriji naj dječje pismo. U prosudbenom povjerenstvu bile su književnica Nada Mihoković-Kumrić, glazbena pedagoginja i glazbenica Ana Lovrenčić te knjižničarka Gradske knjižnice Velika Gorica Ivana Grubačević. U pratnji svoje profesorice, 11. svibnja, na Svjetski dan pisanja pisama, u Gradskoj knjižnici Velika Gorica primio je nagrade i priznanje. Još jednom srdačne čestitke!

Knjižničarka Željka Markus-Greč

Noć knjige i u našoj knjižnici PDF Ispis

Povodom „Noći knjige“, u našoj je knjižnici postavljena izložba učeničkih radova koji su sudjelovali u natječaju „Koji si ti lik?“. Učenici i učenice pisali su i crtali o svojim omiljenim likovima iz bajki, basni, romana, priča ili stripa. Dođite i razgledajte radove vaših marljivih prijatelja i prijateljica.

„Noć knjige“ organizira se kako bi se dao kreativan poticaj čitanju i promociji knjige. Priliku za to pružili su “Svjetski dan knjige i autorskih prava”, 23. travnja, te “Dan hrvatske knjige”, 22. travnja. Manifestacija „Noć knjige“ odvijat će se kroz niz programa u knjižnicama i knjižarama širom Hrvatske u utorak, 23. travnja 2019. Na sam dan, 23. travnja posjetite Gradsku knjižnicu u Velikoj Gorici i sudjelujte u nizu zanimljivih događaja.