Terenska nastava - izleti
Razgled grada Zagreba PDF Ispis

Razgled grada_Zagreba1

Razgled grada_Zagreba4 Učenici 4. razreda naše škole 9. listopada 2019. godine posjetili su grad Zagreb kako bi razgledali Gornji grad i u neposrednoj stvarnosti doživjeli ono što su o Zagrebu čuli u školskim klupama.

Razgled je započeo na Zrinjevcu gdje su nas dočekali kostimirani vodiči. Dvije Marije Jurić Zagorke i August Šenoa svojim su nas pričama poveli u prošlost našeg glavnog grada Zagreba. Put nas je vodio od Zrinjevca do Trga bana Josipa Jelačića, a zatim Ilicom i Tomićevom ulicom do uspinjače. Uspinjača nas je za 64 sekunde dovela do kule Lotrščak i Strossmayerovog šetališta, a zatim do Katarininog trga i Trga svetog Marka. Šetnja se nastavila prolaskom kroz Kamenita vrata i svetište Majke Božje od Kamenitih vrata, a zatim Radićevom ulicom i Krvavim mostom do najveće gradske tržnice Dolac i zagrebačke katedrale. Obilazak je završio na glavnom gradskom trgu uz zdenac Manduševac. Na kraju smo se zasladili ukusnim sladoledom i kolačima u poznatoj slastičarnici Vincek.

Sunčan i topao jesenski dan omogućio nam je ugodnu šetnju našim Zagrebom. Ispunjeni dojmovima i gornjogradskim pričama vratili smo se u našu Veliku Goricu.

Voditeljica Aktiva 4. razreda:

Ksenija Petrlin-Jurić, mag prim. educ.

Naš zavičaj Turopolje PDF Ispis

Učenici 3. razreda naše škole posjetili su Muzej Turopolja, 6., 7. i 8. svibnja 2019. godine te obišli naš zavičaj Turopoje 13., 14. i 15. svibnja 2019. godine.

Posjet Muzeju Turopolja i terenska nastava Turopoljem dio su zavičajne nastave trećih razreda.
U muzeju smo vidjeli etnografsku, arheološku, likovnu i kulturno-povijesnu zbirku koja nam prikazuje prošlost našeg zavičaja. Učenici su razgledom ovih zbirku doživjeli duh prošlosti našega kraja.
Terenska nastava pod stručnim vodstvom gospodina Stjepana Šipušića započela je u Andautoniji, ostacima staroga rimskog naselja u Ščitarjevu, a nastavila se razgledom kapele svete Barbare u Velikoj Mlaki, Staroga grada Lukavca te kurije Modić – Bedeković u Lomnici Donjoj. Učenici su u neposrednoj stvarnosti doživjeli ono što smo naučili u našim učionicama. Aktivno su sudjelovali u terenskoj nastavi povezujući naučeno s viđenim. Uz kišu, vjetar i tračak sunca vratili smo se u naše školske klupe obogaćeni novim spoznajama o našemu dragome kraju, našem zavičaju Turopolju.

Voditeljica Aktiva 3. razreda:
Ksenija Petrlin-Jurić, mag. prim. educ.

Škola u prirodi – Baško Polje PDF Ispis

Učenici četvrtih razreda svoje školske klupe zamijenili su od 1.6.2019. do 6.6.2019. boravkom u prirodi, uz more, u podnožju planine, na svježem zraku stječući nova iskustva u školi u prirodi, u školi života. Sjedište im je bilo Baško Polje, malo dalmatinsko mjesto sakriveno borovom šumom na samoj obali mora. Razgledali su i upoznali znamenitosti Šibenika, Trogira i Makarske. Nove nastavne sadržaje usvajali su širom otvorenih očiju, dišući punim plućima u prirodnom okruženju. Baš je bilo drugačije slikati na plaži morskom vodom, rješavati matematiku u hotelskom hodniku, sanjariti i čitati poeziju uz zalazak sunca, voziti se brodicom promatrajući dupine. Slobodno su vrijeme tijekom dana, osim na kupanju, provodili organizirano i zajednički od jutarnje tjelovježbe, štafetnih igara na sportskim terenima, aerobika, koordinacijskog poligona te natjecanja u graničaru i nogometu. Večeri su imale posebnu draž… čija će frizura biti najluđa, čija pidžama najoriginalnija, tko najveseliji, najzabavniji, najsložniji… Svatko je u nečemu bio naj!

I tako, prepuni novih iskustava i dojmova vratili smo se još malo u našu školu sanjareći o ponovnom trenutku u kojem će nam srca biti ispunjena ljubavlju prema ljepotama jedne nam i najdraže Hrvatske.

Terenska nastava Šibenik – Telašćica PDF Ispis

Učenici šestih razreda 24. i 25. svibnja bili su na terenskoj nastavi iz geografije i povijesti. Prvi smo dan posjetili Sokolarski centar Dubrava gdje smo uz stručno vodstvo upoznali tajanstveni život sova i sokolova. Nakon predavanja i razgledavanja centra, nastavili smo vožnju do Šibenika. Tamo smo se sastali sa službenim lokalnim vodičem te krenuli u obilazak povijesne gradske jezgre. Posjetili smo i katedralu sv. Jakova koja je uvrštena u UNESCO-ov popis svjetskog kulturnog nasljeđa. Ostatak dana proveli smo na plaži i bazenima hotela u kojem smo bili smješteni. Sljedećeg smo jutra nastavili put do Biograda na Moru. Ukrcali smo se na brod i zaplovili prema Kornatima i Telaščici. Nakon dvoipolsatne plovidbe usidrili smo se u Telašćici, najvećoj i najbolje zaštićenoj prirodnoj luci Jadrana.

Razgledali smo park prirode, posjetili strme klifove koji se izdižu do 161 metar iznad površine mora i kupali se u slanom jezeru Mir. U poslijepodnevnim satima zaplovili smo prema Biogradu. Putem su nam društvo pravila jata galebova i dobrih dupina. Iz Biograda smo nastavili autobusom i u večernjim satima sretno stigli u Veliku Goricu.

U Muzeju krapinskog neandertalca PDF Ispis

U petak, 9. 11. 2018., učenici petih razreda (e, f i g) posjetili su Muzej krapinskog neandertalca u Krapini uz pratnju učitelja povijesti Ivice Kirina i učiteljice geografije Marije M. Forjan. Posjet je zamišljen kao terenski dio nastave povijesti i geografije. Učenici su proširili znanje o nalazištu neandertalca, o D. G. Krambergeru i životu u 19. st. U Muzeju je odlično objašnjen nastanak svemira, nastanak Zemlje te kemijska i biološka evolucija. Nakon posjeta Muzeju popeli smo se na pravo nalazište te odglumili neandertalce. Bilo je vremena za kupnju suvenira koji će nas podsjećati na ugodne trenutke u Muzeju. Potom smo, nakon podužeg radnog dana, krenuli prema Velikoj Gorici na zasluženi odmor.

Marija M. Forjan, učiteljica geografije

Više članaka...