Jednodnevni izlet petih razreda, PP Grabovača - Smiljan PDF Ispis

Učenici petih razreda u pratnji svojih razrednika i nastavnika uputili su se 14. 6. 2018. na jednodnevni izlet. Prvo odredište bio je Pećinski park Grabovača. U pratnji vodiča razgledali smo špilju Samograd te čuli zanimljivosti o Pećinskom parku. Nakon pauze i ručka u Gospiću posjetili smo Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu.

Puni dojmova i pomalo umorni vratili smo se kućama u kasnim večernjim satima.

Prijateljstvo 3. d i hrvatskih vojnika u Afganistanu PDF Ispis

Hrvatska kao odgovorna članica NATO-a i međunarodne zajednice, koja je i sama bila primateljica međunarodne pomoći, nastoji maksimalno pomoći u izgradnji mira i stabilnosti u svijetu. Zato se hrvatski vojnici nalaze u centralnoj Aziji u Islamskoj Republici Afganistan, a glavni im je zapovjednik roditelj naše škole, brigadir Branko Tubić.

Povodom uskrsnjih blagdana učenici 3. d napisali su prigodne čestitke našim vojnicima u Afganistanu, zaželjevši im sretan i blagoslovljen Uskrs. Iskazali su im veliko poštovanje svjesni njihove hrabrosti i plemenitosti u obavljanju svih aktivnosti daleko od naše domovine.

Nakon nekoliko mjeseci iz Afganistana stigla je zahvala kojom naši vojnici zahvaljuju učenicima 3. d i njihovoj učiteljici.

Afganistan je zemlja koja se zadnjih tridesetak godina nalazi u političkoj krizi i gotovo ratnom stanju, zemlja poharana bolestima, prirodnim katastrofama, a iznad svega neimaštinom i siromaštvom.

Hrvatski vojnici, pripadnici 8. hrvatskog kontigenta (8. HRVCON) u NATO misiji „Resolute Support“, pomažu afganistanskim snagama sigurnosti (vojsci i policiji) i afganistanskom narodu u izgradnji Afganistana i uspostavi sigurnog okružja za sve njezine građane, a osobito za najslabije i djecu. Najugroženija kategorija stanovništava u Afganistanu su djeca.

Kako Hrvatska pomaže? Prije nekoliko godina, u jednom malom selu nedaleko od grada Mazar e Sharifa, Ministarstvo vanjskih poslova RH financiralo je izgradnju nove škole s pet učionica i dva školska ureda kako bi se što veći broj djece školovao te tako u budućnosti pomogao u izgradnji svoje zemlje. Tu su akciju podupirali i provodili pripadnici Hrvatske vojske.

Hrvatski vojnici u ovoj misiji kao i i svim ostalim misijama širom svijeta pokazuju svoje veliko srce i poštovanje prema afganistanskom narodu, njihovoj vjeri i kulturi što domaćini izuzetno cijene i u svakom susretu s hrvatskim vojnicima pokazuju.

Hrvatske vojnike većina Afganistanaca prepoznaje po crveno – bijelim kockicama s hrvatske zastave pa im je ta ista zastava ujedno i najveća zaštita. Djeca znaju da tamo gdje su Hrvati su i čokoladice i voda te da nakon pojavljivanja vozila s hrvatskom zastavom slijede barem neki mali sitni darovi.

Tako je i veliki dar prijateljstvo 3. d razreda s hrvatskim vojnicima u 8. HRVCON-u u Afganistanu!

Učiteljica 3. d

Jadranka Jelisavac

Dodjela nagrada Klokan bez granica PDF Ispis

U našoj su školi 15. 6. 2018. dodijeljene nagrade najbolje plasiranim učenicima u svojim kategorijama na međunarodnom natjecanju Klokan bez granica. Nagrađeni učenici su: Veronika Zubec (Pčelica), Bruno Taradžić (Pčelica), Matea Conjar (Ecolier), Jan Fistrić (Ecolier), Ema Hrvoić (Ecolier), Laura Vugrinovć (Ecolier), Luka Gale ( Ecolier), Patrik Conjar (Benjamin), Franjo Ksaver Jaroš (Benjamin), Kristijan Katulić (Benjamin), Maris Turkalj (Benjamin), Gabrijela Lovrić (Benjamin), Antonio Feljan ( Benjamin), Filip Vukadinović (Benjamin) i Matej Matić ( Benjamin).

Čestitamo nagrađenim učenicima i njihovim mentorima.

Put u prošlost i podvodni svijet naših rijeka PDF Ispis

put u proslost U četvrtak, 15. lipnja 2018. godine, učenici drugih razreda krenuli su na svoj jednodnevni izlet. Put ih je vodio u Draganiće na stari gospodski posjed Contessa iz 1714. godine. Dočekao ih je mladi grof i nekoliko grofica. Djeca su znatiželjno promatrala bajkovito uređeno zdanje i njegove prostorije. Da bi se što vjernije uživjeli u uloge grofova, grofica, princeza i vitezova odijevali su i prigodne kostime. Naučili su pravilan naklon pri plesu i zajedno zaplesali uz glazbu. Dječaci su se okušali u vježbi mačevanja drvenim mačevima. Slijedio je svečani ručak koji je pripremio dvorski kuhar. Djeca su upoznala i razne vrste konja, a jedan maleni poni pokazao im je i svoje trikove. Prohladno vrijeme nije ih spriječilo da uživaju u dvorišnim sadržajima posjeda. Malene koze Hajdi i Kekec probale su okus sata jednog učenika.

Iz prošlosti, krenuli su u podvodni svijet slatkovodnih riba u akvariju Aquatika u Karlovcu. Bio je to izuzetan doživljaj podvodnog svijeta koji nam se naizgled čini dobro poznatim. Djeca su vidjela različite vrste riba koje obitavaju u našim rijekama od njihovog izvora do ušća i tako razvijala svijest o njihovoj iznimnoj biološkoj raznolikosti.
Pomalo umorni, ali puni lijepih dojmova vratili smo se kući u kasnim popodnevnim satima.

Ksenija Petrlin-Jurić, mag. prim. educ.

Ukupni ekipni rezultati Croatian Makers lige 2017./2018. PDF Ispis

Croatian Makers liga dio je projekta Croatian Makers koji je pokrenuo Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM).

Platforma na kojoj se odvija liga edukacijski je robot mBot (Bluetooth verzija) koji nudi vrlo jednostavan ulazak u svijet robotike, ali omogućava i naprednije korištenje.
U kolima Croatian Makers lige ove školske godine sudjelovali su učenici petih i osmih razreda. Prema ukupnim rezultatima, naša škola osvojila je drugo mjesto u regiji Velika Gorica.
Čestitamo učenicima na postignutom uspjehu.

Irena Gimpelj Gal

Više članaka...